dinsdag 9 februari 2010 20:42 L'Echo

Kleine gsm-spelers hebben bijna tiende van markt

Carrefour Mobile (foto Lieven Van Assche)

Aanmelden

?
is de som van 7 + 0

De kleine gsm-spelers in ons land, ook wel mobiele virtuele operatoren (MVNO's) genoemd omdat ze geen eigen net hebben, waren eind 2007 goed voor 880.533 klanten. Dat komt overeen met 8,2 procent van de hele Belgische markt, aldus het pas vrijgegeven jaarverslag over 2007 van het BIPT, de Belgische telecomregulator.

(tijd) - De MVNO's, zoals LycaMobile, Ortel Mobile, Carrefour Mobile, Aldi Talk en Telenet, maken gebruik van het net van Proximus, Mobistar of BASE. Ze zijn een relatief nieuw fenomeen op de Belgische markt. Intussen zijn ze al met enkele tientallen. Het BIPT telde er begin 2007 27, maar hun aantal schommelt sterk omdat er geregeld partijen verdwijnen en bijkomen. Zo start begin volgend jaar het Finse Blyk dat jongeren gratis sms'jes en belminuten aanbiedt in ruil voor reclame. En het vakblad Data News maakt op zijn site melding van de lancering, volgende week,  van Mobile Vikings, een speler die ontstond uit het project City Live in Hasselt en die mikt op gratis mobiel dataverkeer.

Volgens het BIPT bedienden de MVNO's eind 2007 ruim 880.000 SIM-kaarten op een totaal van 10,74 miljoen op de hele Belgische markt. Dat marktaandeel van 8,2 procent is een forse stijging tegenover de 2,5 procent van 2006. Samen genereerden de MVNO's vorig jaar een belvolume van 301 miljoen uitgaande minuten. Maar dat is slechts goed voor 2,3 procent van alle belminuten (13,1 miljard) die tot stand kwamen op een gsm. Ondanks de forse stijging die zich ook hier voordeed - in 2006 ging het om zo'n 1 procent van het beltotaal - toont het cijfer aan dat MVNO-klanten een stuk minder bellen dan het marktgemiddelde.

Het jaarverslag vermeldt ook dat alle Belgische gsm-gebruikers samen vorig jaar bijna 6,6 miljard sms'jes verstuurden tegen 4,5 miljard in 2006. De sprong is groter dan die van 2005 naar 2006. Sms-verkeer was in 2007 goed voor 13 procent van de omzet in de sector, hetzij 531 miljoen euro op een totaal van 4,08 miljard.

Vaste lijn

Het statistische gedeelte van het BIPT-jaarverslag toont voorts aan dat de vaste telefoonlijn na jaren van dalingen blijft standhouden en voor het tweede jaar op rij zelfs weer terrein wint. Er waren eind vorig jaar 4,846 miljoen vaste lijnen in ons land tegen 4,822 miljoen een jaar eerder. Er is wel een evolutie in het soort aansluitingen: internet- en kabeltelefonie nemen in belang toe terwijl klassieke telefonie, via het gewone Belgacom-net, blijft afkalven.

Ten slotte leert het BIPT-document nog dat eind 2007 slechts 5,6 procent van de Belgische bevolking gebruik maakt van een bundel van diensten die tegen één prijs worden aangeboden en op één factuur staan. In absolute cijfers komt dat neer op 593.704 abonnees. In andere Europese landen schommelt het aantal abonnees van een gebundelde aanbieding tussen 0,7 procent in Bulgarije en 35,6 procent in Griekenland (gegevens van eind 2006).


19:07 - 14/12/2008 Copyright © De Tijd

Reacties (7)

  • harry15 op 15 december 2008 om 19:53

    @wistitis Hun GSM abonnement is in uw geval zelfs gratis voor het eerste nummer. Je moet wel regelmatig hun website raadplegen want zij hebben steeds goedkoper bundelpacks. Ik heb zo op 3 jaar tijd een goede 20 Euro per maand bespaart

  • lv786685 op 15 december 2008 om 15:38

    Idd, in vgl. met onze buurlanden nog altijd duur hier. Wie biedt het goedkoopste beltarief van gsm-->gsm, ongeacht het netwerk? (dus niet het bellen binnen hetzelfde netwerk want dat is het goedkoopst).

  • alverman op 15 december 2008 om 09:35

    Een bundel,vaste tel.plus internet is altijd het intressantst,maar het kan een tijdje duren voor het zover is,de formulieren voor het nummerbehoud (vaste tel)en het feit dat deze formules veruit het best zijn bij Telenet,Scarlet of Dommel,of Tele2,of Belgium Telecom maken dat Belgacom niet altijd vlot hun medewerking verleent.Bij de kleine alternatieve providers lijkt deze formule zo een succses dat het wachten kan oplopen tot meer dan 6 weken.Dat zal dan ook wel de reden zijn waarom deze bundels nog niet zoveel aangekocht worden.

  • Highlande op 15 december 2008 om 09:33

    @wistitis Inderdaad, echt actieve reclame wordt er niet gemaakt, maar op the website vind je wel informatie en combinatiepakketten. Mobistar is trouwens de partner. Er zijn trouwens al geruchten geweest dat Telenet geïnteresseerd zou zijn in Mobistar. Niet onlogisch wat Belgacom/Proximus en KPN(Base/Tele2) hebben 4 producten. Telenet en Mobistar in principe elk maar 3.

  • Telebloke op 14 december 2008 om 22:26

    Het BIPT constateert weeral een marktevolutie die ze zelf heeft gesaboteerd. In Nederland heeft de regulator MVNO's het recht gegeven om hun eigen SIM-kaarten en eigen mobiele nummers uit te geven. In België mogen MVNO's enkel SIM-kaarten en nummers doorverkopen van de drie mobiele netwerkoperatoren. Resultaat, in Nederland is het marktaandeel van MVNO's al 30% en vind je SIM-only formules voor 2,5 tot 5 Euro per maand (bel- en sms-waarde ingebrepen!). In België lopen we dus ver achter, dankzij het BIPT dat zich nog steeds als het advocatenbureau van Belgacom gedraagt.

  • Eco Racer op 14 december 2008 om 19:58

    iedere klant heeft een ander "belprofiel", als je veel van GSM naar vast belt met je GSM zit je goed met Tele2 Liberty, wil je veel sms'sen dan zit je goed bij JIM Mobile en Mobistar (jeugdig publiek), ... wel een constante is dat de tarieven bij de grote spelers nog steeds kunstmatig hoog gehouden worden, zowel voor SMS, van gsm naar gsm als (niet alleen) mobile internet. Maar met de WiMax licenties in aantocht en ClearWire heeft er al ééntje op zak en de plannen van Base om daar een offensief te starten kunnen we als consumenten best nog even afwachten qua Mobile Internet want die tarieven zullen serieus onder druk komen te staan.

  • wistitis op 14 december 2008 om 19:29

    Ik ben zeer tevreden over Telenet, heb er TV, internet en telefoon ... Wat mij wel verbaast is dat ik zelfs niet wist dat ze ook een GSM netwerk aanbieden, waarom maken ze er geen reclame voor ? Ik zou direct hun vierde product er bij nemen

Nieuws

Media & Telecom

Meest gelezen artikels

De Tijd Tel mee