Een veiling van kopieen

Een veiling van kopieen Ook voor kopieen van kunstwerken bestaat een officiele markt. Op 2 september start bij Christie's in Amsterdam het nieuwe seizoen met een dergelijke veiling. Er worden kopieen van schilderijen, aquarellen en tekeningen aangeboden, waaronder veel naar Oude Meesters. Tijdens de veiling in Amsterdam zal een replica van de Nachtwacht, het wereldberoemde schilderij van Rembrandt van Rijn, worden geveild. De kopie werd door Sis Josip geschilderd voor de expositie 'Rembrandt 2000', gehouden in Den Haag. Het doek meet 440 op 362 cm, precies zoals het originele werk. De kopie wordt geschat op 8.000 tot 12.000 euro. Het kopieren van de grote meesters werd vroeger beschouwd als een noodzakelijke oefening om zelf een echte meester te worden. Voor dergelijke werken bestonden ook klanten, hoewel de kopiisten doorgaans bescheiden genoeg waren om hun kopieen niet te signeren. De veiling in Amsterdam biedt een anonieme kopie van een werk van Adriaen van Ostade, 'Rokende en drinkende boeren in een herberg', waarvan het origineel in het Rijksmuseum in Amsterdam hangt. De kopie wordt geschat op 3.000 tot 5.000 euro. Verder zijn er kopieen van 'De Luitspeler' van Judith Leyster, geschat op 700 tot 900 euro, en 'Een klaslokaal met leraar en scholieren' van Jan Steen, geschat op 800 tot 1.200 euro. Andere nageschilderde kunstenaars zijn Anthony van Dyck, Carlo Dolci en Jan Both. Op de veiling wordt ook origineel werk aangeboden uit de Hollandse romantiek, de Haagse School en het Hollands impressionisme. Interessant is een verzameling van 44 maritieme schilderijen. Een voorbeeld daarvan is een doek van Anthonie Pieter Schotel (1890-1858), met een zicht op de haven van Rotterdam. Het schilderij wordt op 4.000 tot 6.000 euro geschat. Andere marineschilders die op de veiling vertegenwoordigd zijn, heten Nicolaas Riegen, Martinus Schouman, Govaert van Emmerik, Christiaan Dretbholtz, Antonie Waldorp en Evert Moll. Eurantica Antwerp 2003 Van 19 tot en met 28 september heeft in het Antwerpse Bouwcentrum aan de Jan van Rijswijcklaan de vijfde uitgave van de kunst- en antiekbeurs Eurantica plaats. Meer dan zeventig exposanten nemen deel. Eurantica staat dit keer in het teken van de 'artiestenreizen' doorheen de kunstgeschiedenis. Bekend zijn de reizen van de 16de tot de 19de eeuw die vele Noord-Europese schilders en beeldhouwers ondernamen naar Italie, vooral naar Rome en Firenze, maar ook naar andere verre oorden. Op Eurantica wordt dit vertaald in de decors van de verschillende stands en in het aanbod met zeezichten, oosterse schilderijen, Chinees porselein, Venetiaans glas, Moorse meubelen en dies meer. Eurantica opent op vrijdag 19 september en loopt tien dagen lang, tijdens de week van 14 tot 19 uur en tijdens het weekend van 11 tot 19 uur.