VEILINGEN

Twijfel bij Van Gogh-doek (belga) - De veiling van een oliedoek uit 1883, toegeschreven aan Vincent van Gogh, wordt uitgesteld wegens twijfel over de echtheid ervan. Het Amsterdamse Van Gogh Museum, dat in 1992 al had gezegd dat het geen echte Van Gogh was, wil het doek opnieuw onderzoeken. Het gaat om een schilderij van een ploegende boer met zijn paard, ondertekend met 'Vincent'. De eigenaar, een voormalige museumbediende, kocht het werk in 1991 voor 1.500 euro op een vlooienmarkt in Parijs. Hij hoopte er drie miljoen euro voor op te strijken. Het doek zou normaal gezien zaterdag worden geveild door het veilinghuis Hotel des Ventes in Bordeaux, maar dat stelt de veiling nu uit, 'om de belangen van de eigenaar te beschermen, de polemiek rond het doek te milderen en de werkelijke waarde ervan vast te stellen'. Vervalsing Felix De Boeck Tijdens een prospectie heeft Jan De Kelver, conservator van het Museum Felix De Boeck, deze week een vervalst werk van Felix De Boeck ontdekt in het aanbod van een veiling. Het veilinghuis heeft het werk uit verkoop genomen. De afgelopen jaren zijn reeds diverse vervalsingen opgedoken van schilderijen van De Boeck (1898-1995). Zelfs toen de kunstenaar nog leefde, doken er af en toe valse werken op. In het verleden werd een aantal keren een klacht ingediend tegen onbekenden. Bijzonder aan deze nieuwe ontdekking is dat het gaat om een soort compositie die Felix De Boeck zelf nooit heeft uitgewerkt. De kunstenaar deed er soms zeer lang over om een bepaalde compositie tot het uiterste te verfijnen. Eenmaal hij dit gedaan had, herwerkte hij hetzelfde ontwerp meermaals, maar steeds met verschillende kleurencombinaties. Er is nu opnieuw een klacht ingediend tegen onbekenden. Liefhebbers van De Boeck zijn bij deze gewaarschuwd voor malafide praktijken. Contactpersoon, Stijn Maes, tel.: 02/377.57.24. Etnische kunst Op 10 december werd in Parijs door Christie's een veiling gehouden van etnische kunst. Er werden 361 kunstvoorwerpen verhandeld, die samen 2.034.701 euro opbrachten. Vooral de pre-Columbiaanse kunst was in trek. Voor een pre-Columbiaanse silex werd 111.625 euro gegeven door het Musee du Quai Branly, een wereldrecord voor dergelijke objecten. Voor een stenen joug uit Veracruz bood het Boston Museum of Fine Art 108.100 euro. Ook de Oceanische kunst verkocht goed. Een 18de-eeuws halssnoer uit Hawai bleek 30.550 euro waard te zijn, een werktuig gebruikt op de Marquisen-eilanden 34.075 euro. Het topwerk bij de Afrikaanse kunst was een zeldzaam beeld van de Kanyok uit Congo, goed voor 117.500 euro. Een koningsbeeld van de Kuba haalde 58.750 euro, maar een beeld van de Bambara uit Mali werd afgehamerd op 99.000 euro. Oude meesters In Londen veilde Christie's op 10 december werken van oude meesters. Van de 115 aangeboden kunstwerken werden er 74 verkocht, goed voor 21 miljoen dollar. Het paneel 'Madonna met kind, Johannes De Doper en Sint-Anna', een gezamenlijk werk van de Antwerpse kunstenaars Jan Brueghel I (1568-1625) and Hendrick van Balen (1575-1632) was goed voor 1.766.793 euro, het drievoudige van de geschatte prijs. Een paneel van Pieter Brueghel II (1564/5-1637/8), met de voorstelling van een vogelstrik, veranderde van eigenaar voor 807.177 euro. Taxatie Indonesische kunst Christie's zal op 16 maart 2004 in Amsterdam een veiling organiseren van kunstobjecten uit Indonesie. Het veilinghuis taxeert binnenkort gratis dergelijke kunst. Particulieren die in het bezit zijn van Indonesische schilderijen, tekeningen, aquarellen en voorwerpen kunnen op 19 december in het Hotel de Bilderberg in Oosterbeek en op 22 december in het Louis Couperus Museum in Den Haag hun voorwerpen kosteloos en zonder enig verplichting laten taxeren door specialisten van Christie's. Voor meer informatie: Peter van der Graaf, tel.: 00-31-20/575.59.57. Meubelen Wie zijn interieur op een heel aparte wijze wil inrichten, kan daarvoor in Amsterdam terecht. Op dinsdag 16 december en volgende dagen veilt Sotheby's in Amsterdam (tel.: 00-31-20/550.22.05) schilderijen, meubels en tapijten uit 14 Europese collecties. Er zijn 1.300 kavels. De verscheidenheid van het aanbod lijkt op een reis door Europese levensstijlen, van Noord-Duitsland over Centraal Europa via Zwitserland tot de Cote d'Azur. Er zijn meubelen en kunstvoorwerpen bij van het Chateau Miramar in Nice en het Palasthotel Breidenbacher Hof in Dusseldorf. Dat laatste is een legendarische hotel waar veel beroemdheden gelogeerd hebben, zoals Winston Churchill, koning Feisal, koning Juan Carlos en Leonard Bernstein. Tot het aanbod behoren vooral Franse en Duitse commodes uit de 18de en de 19de eeuw. Er zijn ook wandtapijten uit Aubusson en Brussel, zoals het Brusselse wandtapijt 'Eurydice', geschat op 20.000 tot 40.000 euro. Een tweede opvallende collectie is de persoonlijke verzameling van Walther May. Deze beroemde Duitse binnenhuisarchitect, die vorig jaar overleed, heeft heel wat stijlmeubels verzameld. Samenstelling: Bert POPELIER