Advertentie
Advertentie

Vlaamse decemberveilingen

De veiling van 4 en 5 december bij Campo en Campo (Grote Steenweg 19/21 in Berchem-Antwerpen, tel.: 03/218.47.77) biedt schilderijen aan uit onder meer de Belgische School, zoals het doek Zeilschip in de Antwerpse haven van Franz Courtens, geschat op 17 à 19.000 euro, en het schilderij Orphelia van Jan Portielje, dat wel eens een miljoen frank zou kunnen halen. In de veiling van 11 en 12 december bij Campo aan de Vlaamse Kaai in Antwerpen (tel.: 03/238.42.02) kunnen liefhebbers terecht voor twee prachtige aquarellen van Fernand Touissaint (1873-1956), pure art nouveau-werken, die beide een druk bezocht theesalon voorstellen, en respectievelijk geschat worden op 12.500 en 7.000 euro. Verder zijn er een Markttafereel van Ferdinand De Braekeleer, geschat op ongeveer 22.000 euro, en een werk uit 1911 in gemengde techniek van Jules De Bruycker, met een voorstelling van de Vrijdagsmarkt in Gent, waarvoor een hamerprijs van 25.000 à 30.000 euro verwacht wordt. Een doek van Eugeen van Mieghem wordt eveneens op meer dan 25.000 euro geschat.Het veilinghuis De Vuyst (tel.: 09/348.54.40) aan de Kerkstraat 22-54 in Lokeren houdt op zaterdag 8 december en belangrijke veiling van impressionistische en moderne kunst. Zon 600 schilderijen, sculpturen, gouaches, aquarellen, tekeningen en grafiek worden er aangeboden. Blikvanger is een futuristische gouache uit 1913 van de Duitse kunstenaar Heinrich Campendock, getiteld Der Grüne Kristus, met een richtprijs van 20.000 à 30.000 euro. Paul Delvaux is in de veiling met meer dan twintig werken bijzonder goed vertegenwoordigd, vooral lithos die 1.500 à 3.000 euro moet opbrengen. Het zijn typische voorstellingen van Delvaux, dromende vrouwen en treinstations. Voor een rivierzicht van Léon de Smet wordt zon 9.000 euro verwacht, een mooi stadsgezicht op Oostende van Franz Gaillard 4.000 euro, een foto van een schermster uit 1933 van Willy Kessels 2.500 euro. Van Roger Raveel is er het doek Omarming uit 1980. Van Léon Spilliaert worden vijf werken aangeboden, waaronder Maagd-Vierge, gesigneerd in 1901. Egyptische oudhedenOp de veilingen van 4 en 5 december bij Lempertz in Keulen (tel. Belgisch kantoor: 02/514.05.86) komen vooral werken van Duitse kunstenaars onder de hamer. Een Zeestuk van Gerhard Richter uit 1968, geschat op 150 à 200.000 euro, en de sculptuur Zonnekruis uit 1948 van Joseph Beuys, geschat op 75.000 euro. Hoogtepunten in de aangeboden expressionistische schilderkunst zijn een werk van Emil Nolde Rode en gele bloemen geschat op 50.000 à 60.000 euro, en het werk Meditatie van Alex von Jawlensky, wellicht goed voor 30.000 euro. Maar er wordt bij Lempertz ook werk van Belgische kunstenaars geveild. Van Marcel Broodthaers is er het boek Pense-bete uit 1964 met een schatting van 2.000 euro, van Walter Leblanc Torsions, geschat op 1.000 euro en een werk van Marie-Jo Lafontaine, geschat op 1.300 euro. Bij Sothebys in Amsterdam (tel.: 0031-20/550.22.05), aan de De Boelelaan 30, heeft op 12 december een veiling plaats van art deco en art nouveau, onder meer een mooie selectie Copier-glas en drie ivoren dierfiguren van Johan Coenraad Altorf uit de jaren 1930. De fraai gestileerde figuren van een reiger, een uil en een aapje zijn zeldzaam. Men kan prijzen verwachten van 10.000 à 20.000 euro. Onder het internationale glas bevindt zich een mooie particuliere collectie glaswerk van Lalique, en verder objecten van Gallé, Daum, Loetz en Murano, naast een prachtige doos van glas en zilver door Kyohei Fujita. De kijkdagen bij Sothebys in Amsterdam zijn op 7, 8 en 9 december.Opnieuw wordt er een belangrijke collectie van een Belgische verzamelaar geveild in het buitenland. Op 5 december wordt de verzameling Egyptische oudheden van Jozef Nestor Plaisant (1886-1950) geveild bij Christies in New York. De collectie bestaat uit 90 objecten en zou ongeveer 2,5 a 3 miljoen dollar moeten opbrengen. Hoewel de verzameling Plaisant niet echt bekend was, bestaat zij volledig uit Egyptische stukken van sublieme kwaliteit. De verzameling is bovendien erg gevarieerd, onder meer vazen, prachtige beelden en sarcofagen. De collectie werd door Jozef Nestor Plaisant en zijn vrouw opgebouwd in de eerste helft van de 20ste eeuw. Zij reisden over de hele wereld en kochten kunst. Na hun overlijden werd alles opgeslagen in de kelders van hun huis. De erfenis ging naar de kleinzoon, die de collectie verder heeft uitgebreid en ze nu verkoopt. Sommige stukken zijn 4.500 jaar oud. Inlichtingen: Christies Brussel, tel.: 02/289.13.34.Record voor ReynoldsEen schilderij van de 18de-eeuwse Britse kunstenaar sir Joshua Reynolds (1723-1792) is donderdag op een veiling bij Sothebys Londen voor 10,3 miljoen pond (16,5 miljoen euro) onder de hamer gegaan. Volgens het veilinghuis betekent dit het op één na hoogste bedrag dat ooit voor een Brits schilderij is betaald. Recordhouder blijft The Lock (De Sluis) van landschapsschilder John Constable (1776-1837), dat in 1990 voor omgerekend 700 miljoen frank van eigenaar wisselde. Reynolds Portret van Omai wordt in één klap ook het duurste schilderij dat in 2001 in Londen is geveild. De nieuwe eigenaar is de Londense kunsthandelaar Guy Morrison. De vorige eigenaar, de Earl of Carlisle, bracht het werk onder de veilinghamer om fiscale redenen.