Mijn geld Het antwoord op al uw geldvragen
Advertentie

3 vragen aan Test-Aankoop

Voor de class action à la Belge is Test-Aankoop bijna incontournable. De benadeelde consumenten kunnen zich in de praktijk bijna uitsluitend tot die consumentenorganisatie wenden. Critici waarschuwen dat Test-Aankoop twee keer zal nadenken vooraleer het een procedure aanspant. De organisatie kan en mag niets aan de groepsvordering verdienen. Als Test-Aankoop een procedure verliest, moet het bovendien alle kosten dragen. We leggen de bedenkingen voor aan Jan Moers, de woordvoerder van Test-Aankoop.
©BELGA

De groepsvordering belast Test-Aankoop met een zware verantwoordelijkheid. Als u niets onderneemt, blijft de consument in de kou staan. 

Jan Moers: ‘We hebben daar niet om gevraagd. Het is op verzoek van de bedrijven dat er veel grendels zijn ingebouwd. Het is ook niet zo dat we een monopolie hebben om een groepsvordering in te stellen. Ook de Gezinsbond en de vzw Verbruikersateljee kunnen bijvoorbeeld als groepsvertegenwoordiger optreden. Het belangrijkste is dat we eindelijk een middel hebben om de ondernemingen op hun verantwoordelijkheid te wijzen. We geloven sterk in het ontradende effect van de groepsvordering.’

Advertentie

‘Maar we gaan niet met een kanon op een mug schieten. We zullen het middel niet te pas en te onpas gebruiken. Bovendien moet de rechter altijd eerst onderzoeken of een procedure wel opportuun is. En in elke fase van de procedure kunnen we ook een schikking treffen.’

Als Test-Aankoop een procedure verliest, kan het de kosten niet verhalen op de tegenpartij. Zullen uw leden dan niet het gelag betalen?
‘Nu starten we ook al regelmatig procedures op, en ook die winnen we niet altijd. You win some, you lose some. Onze organisatie kan dat aan. Je moet die kosten ook niet overschatten.’

Wat is het budget dat Test-Aankoop aan zulke procedures kan besteden? Hoe groot is de strijdkas?
‘Daar geven we geen details over.’

Veel consumenten zijn ooit bedot door kartelafspraken. Daardoor hebben ze jarenlang te veel betaald voor allerhande producten, zoals bier. Gaat Test-Aankoop iets ondernemen als er weer een kartel opduikt ? En zo ja, wat precies?
‘Dat is een moeilijke vraag. We zullen zeker proberen iets te ondernemen. Anderzijds moet je de geleden schade altijd goed kunnen beschrijven. Ik denk ook dat het moeilijk zal worden om tegen kartelpartners iets te ondernemen zonder een beslissing van de mededingings-autoriteit.’ (Die beslissingen laten jarenlang op zich wachten, red.)

Advertentie
Advertentie
Advertentie
Advertentie
Gesponsorde inhoud